PARTICIPARE LA DENIILE EMINESCIENE

Colegiul Tehnic Gheorghe Cartianu, ca urmare a încheierii unui acord de parteneriat cu filiala din Iaşi a  ASTRA, Despărţământul Mihail Kogălniceanu, a desfăşurat, în anul şcolar 2010-2011, acţiuni care au avut ca scop sprijinirea comunităţilor româneşti din afara graniţelorParticiparea la Deniile eminesciene/

În perioada 27 mai- iunie 2011, prof. Gina Orzan şi prof. Roxana Gorduza-Burduja au participat la Deniile eminesciene, ediţia a XVII-a, acţiune organizată de filiala din Iaşi a Asociaţiunii ASTRA, în Basarabia şi Ucraina, pe traseul Iaşi- Căuşeni- Ursoaia- Tănătari- Zaim- Ştefan Vodă- Purcari- Odesa- Cetatea Albă- Ismail- Cahul- Iaşi. Au avut loc întâlniri cu membrii comunităţilor româneşti din Basarabia şi Ucraina de Sud, dezvelirea unor busturi ale lui Mihai Eminescu în diferite localităţi, spectacole folclorice, expoziţii, lansări de carte. Profesorii de la Colegiul nostru s-au bucurat de ospitalitatea gazdelor de peste Prut, au donat cărţi elevilor şi studenţilor români din Basarabia şi Ucraina, au vizitat impunătoarea Cetate Albă şi cosmopolitul oraş de la Marea Neagră- Odesa.