Oplimpiada Internationala de Limba, Comunicare si Literatura Romana

Mai-iunie 2011 – contribuţia profesorilor de Limba şi literatura română de la Colegiul Tehnic ,,Gheorghe Cartianu’’ la organizarea Olimpiadei Internaţionale de Limbă, Comunicare şi Literatură Română, Piatra-Neamţ, 27 Mai – 2 Iunie 2011:

Olimpiada Internationala de Limba, Comunicare si Literatura Roma/ 4–  participarea la Festivitatea de deschidere a olimpiadei;

– însoţirea grupului de elevi şi profesori din Ucraina (primirea oaspeţilor, prezentarea Programului olimpiadei, familiarizarea cu locul destinat cazării, prezentarea obiectivelor turistice din oraş şi a celor din judeţ – ultimul punct fiind realizat alături de colegi de la unele licee din oraş şi de inspectori ai ISJ Neamţ);

– coordonarea elevilor care au contribuit la realizarea Revistei olimpiadei – Excelenţa la timpul prezent – în calitate de semnatari ai unor articole, de reporteri (Dumitru Chele, clasa a XI-a H: Interviuri în aqua forte, luate doamnelor insp. gen. în MCTS, conf. univ. dr Mina-Maria Rusu şi lector univ. dr. Anca-Denisa Petrache; Nicu Formagiu, clasa a IX-a M: Piatra-Neamţ, perla Moldovei; Cătălina Latu, clasa a IX-a E: Pe drumuri de munte; Ana-Maria Stan şi Alina Mocanu, clasa a XI-a C: Ceahlău, axis mundi) sau de membri ai colectivului de redacţie al publicaţiei (prof. Olimpia Sima şi elevii Dumitru Chele, clasa a XI-a H şi Loredana Tataru, clasa a X-a G).