Certificare ECDL şi formare continuă în judeţul Neamţ

„Certificare ECDL şi formare continuă în judeţul Neamţ”, POSDRU/19/1.3/G/34332

Proiectul, POSDRU/19/1.3/G/34332, „Certificare ECDL şi formare continuă în judeţul Neamţ”, al cărui beneficiar este Colegiul Tehnic „Gheorghe Cartianu” Piatra-Neamț, este realizat în parteneriat cu SC MaxxComputers SRL şi SC Sirca SA. Proiectul este finanţat din Fondul Social  European prin Programul Operaţional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane – POS DRU 2007-2013, a demarat la  1 aprilie 2010 şi se va desfăşura pe o perioadă de doi ani.

Proiectul se implementează la nivel județean, obiectivul fiind formarea abilităților de operare PC recunoscute prin permisul ECDL pentru 140 de persoane din grupul țintă: cadre didactice, formatori, mentori, personal didactic auxiliar din județ și realizarea a 4 sesiuni specifice de formare care au ca temă egalitatea de gen, egalitatea de șanse, nediscriminarea și respectarea diversității, dezvoltarea durabilă, protecția mediului, sanatatea și securitatea în munca pentru 56 de persoane din grupul țintă, personal didactic auxiliar.

Examenele pentru obținerea certificatului ECDL se organizează în cadrul Centrului ECDL 373 – Colegiul Tehnic „Gheorghe Cartianu”. După obținerea Permisul ECDL Start cadrele didactice pot obține 20 de credite transferabile, iar Permisul ECDL Complet permite obținerea a 25 de credite transferabile.

Programul de formare se va realiza pe grupe la Colegiul Tehnic „Gheorghe Cartianu” şi oferă:

• 180 de ore de pregătire teoretică şi practică
  • utilizarea de metode inovative de formare prin desfăşurarea în sistem e-learning a tuturor modulelor programului de formare
  • asistenţă tehnică acordată participanţilor în  parcurgerea suportului de curs
  • oportunitatea de a face parte dintr-un colectiv de oameni cu obiective, interese şi viziuni similare.