Concursul Naţional al Revistelor Şcolare

Revista Anotimpuri a Colegiului Tehnic ,,Gheorghe Cartianu’’ , înregistrată cu ISSN- 1454-1254,  se bucură de o unanimă recunoaştere în peisajul revuistic – nu doar şcolar – românesc.

revista Anotimpuri/

Înfiinţată în 1994, din iniţiativa unor dascăli inimoşi (prof. Mihai Gicoveanu, prof. Vasile Agafiţei şi ing. Daniel Dorobanţu – tehnoredactere), revista se află astăzi în cel de-al XVIII-lea an de apariţie neîntreruptă, cu un tiraj de 900 de exemplare/ număr. De la numărul 10/ 1996, în redacţie intră şi domnul prof. Constantin Tomşa, care, de la nr. 11/ 1998,va deveni redactorul coordonator al publicaţiei. Un nou impuls va cunoaşte revista odată cu intrarea în Colectivul redacţional a prof. Olimpia Sima (nr. 17/ 1998, anul VI), ca secretar general de redacţie (1998-2006), iar apoi redactor-şef, alături de dl. prof. Constantin Tomşa. De-a lungul timpului, din redacţie au mai făcut parte şi alţi profesori, printre care Victor Ploscaru, Mihai Lostun, Anca Agafiţei, Alina Nistor/ Baluş, Teodor Moscalu etc.. Nu puţini au fost elevii, care au făcut o veritabilă şcoală jurnalistică în paginile revistei: Alina Ciocan, Alina Olaru, Nona Hibovschi, Lavinia Negru, Cristina Cârnu, Ana-Maria Sofronia, Radu Verman, Matei Iurea, Anda şi Andreia Ignat, Mihaela Uglea,  Mihai Topoliceanu, Cristina Vieru etc. Lor li se adaugă condeierii de astăzi ai Anotimpurilor, printre cei mai activi fiind: Valentin şi Florin Herciu, Ionela-Loredana Tataru (clasa a XI-a G), Ana-Maria Laiu (clasa a X-a F), Elena-Iren Hâncu (clasa a XI-a D), Dumitru Chele, Mariana Doroşenco, Ştefan Crăescu (toţi din clasa a XII-a H) , Iulian Nicorescu (clasa a XIII-a KL r.p.) etc., care, îndrumaţi de profesorii lor de limba şi literatura română, surprind număr de număr pulsul şcolii şi al timpului nostru, dând savoare revistei.

Din 1999, anual, Anotimpurile noastre au câştigat premiul I la etapa judeţeană a Concursului Naţional al Revistelor Şcolare. De asemenea, Anotimpurile cartiene se pot lăuda cu obţinerea a 7 titluri succesive de Laureat la etapa naţională a Concursului Naţional al Revistelor Şcolare (2003-2009), caz rarisim în publicistica şcolară.

În zestrea de trofee a Anotimpurilor, mai intră un premiu I acordat de Prefectura Judeţului Neamţ la Concursul Revistelor Şcolare (2000), premiul I şi titlul ,,the best’’ la Concursul de Jurnalism, Secţiunea Reviste şcolare, organizat de Trustul de Presă ,,Realitatea’’ (2005) , două premii I la Simpozionul Internaţional ,,Şcoala Modernă’’ – Secţiunea Reviste şcolare ediţiile din 2008 şi 2010).

Fiind sprijinită de conducerea şcolii şi de întregul colectiv didactic, revista  Anotimpuri, adunând în paginile sale profesori şi elevi, dar şi colaboratori din alte instituţii din municipiu şi din judeţ, se constituie într-o veritabilă oglindă a şcolii noastre, dar şi a vremurilor pe care le parcurgem, fiind prezentă necondiţionat în existenţa cotidiană a cartienilor. Revista se autofinanţează, graţie suportului elevilor şi al cadrelor didactice din colegiul nostru.