Expozitie „BRAZII ALTFEL”

CONFECȚIONAREA   “BRAZILOR  ALTFEL”  DIN MATERIALE SPECIFICE FIECĂRUI DOMENIU DE CALIFICARE.

În săptămâna 19-23 decembrie 2016 elevii Colegiului Tehnic Gheorghe Cartianu – Piatra Neamț au confecționt  “Brazi Altfel”  din materiale specifice fiecărui domeniu de calificare. “Brazii Altfel”  au fost expuși pe holul școlii pentru a fi admirată și apreciată de elevii, părinții și vizitatorii școlii.

Pentru domeniul Industrie Alimentară elevii au folosit fructe uscate și paste făinoase pentru confecționarea „Brazilor Altfel”. Cu imaginație și creativitate au dat nume relevante brazilor: “The fruity tree”,  “Melcișor”, “Zăhărilă”, “Merișor”, “Vată de zahăr”.  Folosind materiale  recuperabile din hârtie, plastic și metal au confecționat brazii “Păhărilă”, “Flori de gheață”  și  “Dozilă “

Pentru domeniul Industrie Textilă au folosi deșeuri de material și fire textile cofecționănd “Brazii Altfel” : ”Balerina “, “Năsturică “, “Mărgeluță “, “Păpușa “ și  “Elegantul”

Pentru a creea atmosfera și mirosul specific sărbătorilor de iarnă,  elevii au confecționat din crengi de brad “Regina” și “Prințesa”.

Profesori coordonatori: Mariana Paleu și  Emilia Lupei