Pelerinaj cultural

Profesorii de Limba şi literatura română de la Colegiul Tehnic ,,Gheorghe Cartianu’’ au vizitat: Muzeul Memorial ,,Ion Creangă’’ Humuleşti, Cetatea Neamţ, Casa Memorială ,,Nicolae Labiş’’ de la Mălini – Suceava, Mănăstirea Voroneţ, Salina Cacica – spaţiu multicultural şi Hanu Ancuţei. Activitatea a prilejuit şi omagierea criticului literar Petru Comarnescu, înmormântat la Voroneţ.

Pelerinaj cultural/ Evenimentul a fost organizat, în cadrul Cercului pedagogic Nr. 21 al profesorilor de Limba şi literatura română, de către colegii de la Grupul Şcolar ,,Dimitrie Leonida’’ Piatra-Neamţ, iar dezbaterile prilejuite de acest pelerinaj cultural au fost moderate de prof. Olimpia Sima responsabila Cercului.