ZIUA MONDIALĂ A APEI

COLEGIUL TEHNIC „GHEORGHE CARTIANU” PIATRA- NEAMȚ
PROIECTUL „Mănâncă responsabil
 ZIUA MONDIALĂ A APEI – 

            Elevii Colegiului Tehnic „Gheorghe Cartianu” Piatra-Neamț au organizat, în data de 22 martie 2017,  Sesiunea interdisciplinară de referate și comunicări cu tema “APA- SURSA VIEȚII”. Tema a fost tratată din punct de vedere geografic, biologic și al protecției mediului.

            Activitatea a avut  ca  obiective:

  1. Conștientizarea necesității conservării resurselor de apă;
  2. Formarea unei atitudini responsabile față de consumul de apă.

            Temele dezbătute au fost: Componentele hidrosferei, Resursele de apă ale Terrei, Poluarea apelor de suprafață și subterane, Metode de potabilizare a apei, Efectele unui consum insufficient de apă asupra sănătății organismului.

            Concluzia dezbaterilor a fost că poluarea este cel mai mare dușman al resurselor de apă. Problema apei poate fi rezolvată prin consumul rațional al resurselor de apă.

            Elevii au conștientizat că indiferent de felul poluării și de locul unde o găsim este mai ușor să prevenim decât să eliminăm efectele poluării. Acest lucru depinde de noi toți.

Coordonatori: prof. Mariana Paleu și prof. Emilia Lupei