Mă întorc iar în sat

MĂ ÎNTORC IAR ÎN SAT

Promovarea în rândul tinerilor a valorilor culturale rurale montane și motivarea lor  de a reveni în comunitate după absolvirea școlii

Finanțator:

Direcția Județeană pentru Tineret și Sport Neamt

Solicitant:

CENTRUL DE INCUBARE CREATIV – INOVATIV DE AFACERI (CICIA) Roznov

Parteneri:

•  Colegiul Tehnic ”Gheorghe Cartianu”, Piatra Neamț
  • Colegiul Tehnic ”Ion Creangă”, Târgu Neamț
  • Liceul Tehnologic ”Gheorghe Ruset Roznovanu”, Roznov
  • Liceul ”Mihail Sadoveanu”, Borca
  • Liceul ”Carol I”, Bicaz

Perioada de implementare a proiectului

27 iul. 2016 – 13 nov. 2016

Situația abordată în proiect

Zona montană a județului Neamț este afectată puternic de migrarea persoanelor de vârstă activă (18 – 65 ani) către mediul urban sau în străinătate în căutarea surselor de câștigare a existenței. Aceasta are drept consecință destabilizarea comunităților rurale și depopularea unor arii întinse cu impact social, economic, ecologic, cultural.

Fenomenul are loc datorită unor oportunități de salarizare mai consistente și a disponibilității unor locuri de muncă clasificate ca fiind inferioare (în țările occidentale) dar accesibile ca nivel de calificare disponibil.

Ca urmare, se înregistrează un proces de îmbătrânire a populației rămase, o reducere a coeziunii comunităților, o depreciere a spiritului civic și a sistemului de valori milenare. În acest context considerăm necesară o intervenție consistentă asupra tinerilor, de schimbare a mentalității că după absolvirea școlilor soluția unică este de plecare din plaiurile natale către alte zări.

Obiectivul  general

Formarea unui eșantion de 48 de tineri din învățământul preuniversitar care provin din zona montană a județului Neamț pentru desfășurarea unor activități cu încărcătură de cunoaștere și emoții capabile să le înfluențeze deciziile de dezvoltare personală cu referire la civilizația montană (cultură, tradiții, mod de viață) .

Scop:

Pregătirea tinerilor din zona montană a județului Neamț pentru tranziția de la școală la viața activă pentru a oferi o bază de cunoștințe și de emoții favorabilă luării unei decizii de a se întoarce în comunitățile din care provin după absolvirea școlii.

Obiective specifice:

Dezvoltarea atributelor de voluntariat în rândul tinerilor liceeni pentru conectare la realitățile mediului rural montan și ale comunităților care îl formează. Prin participare la activitățile de informare-diseminare vor fi selectați 48 de elevi pe criteria teritoriale care își vor îmbogăți spațiul cunoașterii personale cu o tematică legată de civilizația montană.

Învățarea prin descoperire de către tinerii liceeni a valorilor culturale și istorice din locurile de unde provin și corelarea cunoștințelor accumulate într-un process integrative de dezvoltare personală cu urmări pozitive pe termen lung pentru ei și pentru comunitățile de origine. Cei 48 de tineri vor desfășura proiectr personale prin dialog cu reprezentanți ai generației mature prin care vor descoperi ceea ce se cere de la ei și care este misiunea lor pe acest pământ.

Rezultatele proiectului:

• 48 de tineri care vor construi un mesaj al generației lor cu privire la riscurile iminente ale dispariției națiunii române;
  • 5 Licee cu elevi proveniți zona montană a județului Neamț care vor forma o voce unită în promovarea unui mesaj nou cu privire la cariera și proiectarea viitorului tinerei generații;
  • 24 eseuri despre civilizația montană a județului Neamț ca suport al construirii unui planuri de viață prin care se creează premisele continuității între generații;
  • 1 carte despre civilizația montană care completează patrimoniul cultural scris al județului Neamț.

Capture 2
Activitățile proiectului:

• A1 Organizare;
  • A2 Pregătirea condițiilor de lucru:
    • SA1 materiale de vizibilitate;
    • SA2 materiale de lucru;
    • SA3 metodologie de lucru cu grupul țintă;
    • SA4 procedură de lucru: la tineri, la parteneri;
  • A3 Definire grup țintă:
  • Sensibilizarea grupului țintă;
  • Selectare 2 tineri/comună;
  • Instruire tineri;
  • A4 Culegere date:
  • SA1Completare chestionar;
  • SA2 Prelucrare date culese: verificare, completare, sistematizare;
  • A5 Eseuri cu tema “Povestea comunei mele natale” ;
  • A6 Editare lucrare cu eseuri întocmite de tineri:
    • SA1 Editare;
    • SA2 Tipărire;
    • A7 Lansare carte: “Civilizația montană a județului Neamț față în față cu tânăra generație” ;
  • A8 Raportarea și evaluarea impactului proiectului.

Importanță și beneficii:

Proiectul este important deoarece în prezent mesajul pentru stabilizarea tinerei generații în locurile de origine este foarte slab și trebuie aduse argumente importante pentru a le influența decizia. Dacă acest semnal capătă consistență, vom spera că generațiile care vin își asumă rolul milenar de continuitate.

Locul de desfășurare:

La sediul solicitantului (birou în Piatra Neamț) și în 5 licee din județ care au elevi proveniți din zona montană: Piatra Neamț, Târgu Neamț, Roznov, Bicaz, Borca.