Programul SES – SENIOR EXPERTEN SERVICE

SES – Fundaţia industriei germane pentru cooperare internaţională – a fost înfiinţată în anul 2003 şi este finanţată de Ministerul Cooperării Economice şi al Dezvoltării (BMZ) din Germania. Fundaţia oferă experţi profesionişti voluntari care au finalizat viaţă activă profesională, şi asigură asistenţă şi consultanţă atât în străinătate cât şi în Germania.

Implementarea programului în cadrul Colegiului Tehnic “Gheorghe Cartianu” Piatra-Neamţ

Stefan Procopiu 2011/

În acest an şcolar,  prin intermediul unui expert ce aparţine fundaţiei SES (Senior Experten Service) Bonn, Germania, finanţată de Ministerul Cooperării Economice şi al Dezvoltării din Germania am primit vizita d-lui FRANZ JOSEF KOTALLA.În baza contractului semnat între cele două părţi, fundaţia SES şi Colegiul Tehnic “Gheorghe Cartianu”, timp de 20 de zile în perioada 15.09. 2011- 7.10.2011, expertul german  a desfăşurat la nivelul claselor a XI-a şi a XII-a, activităţi teoretice şi practice în colaborare cu cadrele didactice ale şcolii. Elevii noştri au fost extrem de activi, motivaţi, implicaţi.

În timpul celor trei săptămâni au fost organizate mai multe şedinţe de lucru la nivelul şcolii, cu profesorii noştri din  specialitatea electrotehnică,electronică-automatizări. Profesorii specialişti au fost iniţiaţi în programul “CIRCUIT  MAKER”, program care ne ajută în predarea şi în evaluarea cunoştinţelor la modulele din  specialitate. Sunt motive întemeiate să consideram Programul cu SES Germania a fost un succes şi să felicităm pe toţi cei implicaţi: elevi şi profesori.

Pregatiri de Craciun 2011/