Anuarul Colegiului Tehnic „Gheorghe Cartianu”

Anuarul Colegiului Tehnic ,,Gheorghe Cartianu’’ Piatra-Neamţ (ISSN – 1454-2544), iniţiat de entuziastul profesor Mihai Gicoveanu, în 1997, iar de la nr. 3/1999 – coordonat de prof. Constantin Tomşa şi prof. Olimpia Sima, se constituie într-un auxiliar didactic de maximă utilitate, contribuind la promovarea bunelor practici în învăţământ. În paginile Anuarului pot fi citite comunicări ştiinţifice şi metodice de mare interes nu doar pentru oamenii şcolii noastre. Dovadă a valorii şi a utilităţii sale sunt ecourile stârnite în presă la fiecare apariţie a publicaţiei, dar şi premiile obţinute la manifestările de gen (premiul I, respectiv premiul II la Simpozionul Internaţional ,,Şcoala modernă’’ – Secţiunea Cărţi şi auxiliare didactice, ediţia 2008 şi 2010). În paginile Anuarului pot fi citite şi articole scrise de profesorii de limba şi literatura română din şcoala noastră. Este în pregătire numărul 16 al Anuarului.