ZIUA MONDIALĂ A ALIMENTAȚIEI

ZIUA  MONDIALĂ  A  ALIMENTAȚIEI

  la Cantina  COLEGIULUI  TEHNIC “GHEORGHE  CARTIANU”  PIATRA- NEAMT

Elevii  Colegiului  Tehnic  “Gheorghe  Cartianu”  PIATRA- NEAMȚ  au serbat  ZIUA  MONDIALĂ  A  ALIMENTAȚIEI  prin  activitate  practică  desfășurată  în Cantina școlii. Conștienți de importanța consumului de produse alimentare locale și de sezon, au achiționat legume de la producătorii locali, au preparat zarzavat pentru iarnă și murături pentru colegii lor care servesc masa la Cantina școlii.

La Colegiul  Tehnic  “Gheorghe  Cartianu”  Piatra- Neamț  se  mănâncă sănătos  și  responsabil.

Activitatea dă startul celui de-al doilea an de implementare  a  proiectului cu finanțare europeană  „Mănâncă  Responsabil”, din Programul Mondial ECO-ȘCOALA, sub coordonarea  Centrul Carpato – Danubian de Geoecologie.

Coordonatori MR

Prof. Mariana Paleu

Prof. Emilia Lupei