Sărbătoarea Școlii Nemțene – ediția 2016

Inspectoratul Județean Neamț a organizat joi, 8 decembrie, de la ora 16.00, la Teatrul Tineretului Piatra Neamț, gala „Sărbătoarea Școlii Nemțene – ediția 2016”.

În cadrul manifestării, care s-a dorit o recunoaștere a valorilor din învățământul nemțean, au fost răsplătiți cu trofee şi diplome de excelență 111 elevi sau echipe şi peste 100 de profesori coordonatori care au făcut cinste județului atât la competițiile naționale, cât și la cele din afara țării.

De la Colegiul Tehnic „Gheorghe Cartianu” Piatra Neamț 4 elevi olimpici împreună cu profesorii îndrumători au obținut diplome de excelență pentru munca și rezultatele obținute la olimpiadele desfășurate la nivel național :

• SPÎNU ANA-MARIA, clasa a XI-a, Premiul II Olimpiada Națională de Protecția mediului, profesori îndrumători PALEU MARIANA, LUPEI EMILIA, ISTRATE MONICA, PÂRLEA EUGENIA
  • DUMITRUŢ GEANINA, clasa a XII-a, Premiul II Olimpiada Națională de Protecția mediului, profesori îndrumători PALEU MARIANA, LUPEI EMILIA, ISTRATE MONICA
  • COZARU GRIGORE, clasa a X-a, Mențiune Olimpiada Națională de Limba Rusă Modernă, profesor îndrumător BUZU GRIGORE
  • MARARIU ANDREEA, clasa a XI-a, Mențiune Olimpiada Națională de Industrie alimentară, profesori îndrumători CASIAN MARIAN, CERCEL GEORGE

Un moment cu o încărcătură emoțională deosebită a fost reprezentată de premierea, la categoria „Domnul Trandafir”, a dascălilor care au reușit să facă istorie prin munca depusă la catedră. Astfel, în aplauze, pe scenă, pentru a fi recompensați, au urcat 15 profesori .

În semn de aleasă prețuire, pentru rezultatele de excepție obținute în activitatea didactică, doamna profesor EMILIA LUPEI a primit Diploma de Excelență și Trofeul Domnu’ Trandafir.

Felicitări tuturor și mult succes în anii ce vin!