„ECO-DRAGOBETE” – Zi de acțiune

„ECO-DRAGOBETE” – Zi de acțiune

          În data de 22 februarie 2017, elevii claselor 10F și 11G Liceu – „Tehnician designer vestimentar” au organizat Ziua de acțiune „ECO-DRAGOBETE”.

          Obiectivele acțiunii au fost: realizarea de felicitări și inimioare confecționate din materiale reciclabile, organizarea unei expoziții cu produsele confecționate și distribuirea felicitărilor și inimioarelor confecționate elevilor și doamnelor profesoare.

          Acțiunea a pus în valoare latura creativă a elevilor, i-a responsabilizat asupra necesității reutilizării deșeurilor textile, de hârtie, de sticlă și metal. Acțiunea le-a creat deprinderi de lucru și organizatorice.

          La finalul activității elevii au împărțit felicitările în care erau scrise mesaje de iubire și protejare a naturii, Dragobetele fiind și ziua în care întreaga natură se pregătește pentru venirea primăverii.

Coordonatori: prof. Mariana Paleu și prof. Emilia Lupei