Activităţile omagiale „Cartianu 50”

Colegiul Tehnic „Gheorghe Cartianu”  la sărbătorirea celor 50 de ani

Programul activităţilor omagiale

14 – 17 decembrie 2015

• Luni, 14 decembrie, ora 11

Consiliul Profesoral omagial Sala de Festivităţi. Invitaţi de onoare: cadre didactice care şi-au desfăşurat activitatea în această unitate de învăţământ reprezentativă, directori din diferite perioade din istoria şcolii, reprezentanţi şi parteneri educaţionali de la ISJ Neamţ, Consiliul Judeţean Neamţ, Primăria Municipiului Piatra-Neamţ şi Consiliul Local. Momentele reuniunii:

• Decernarea mapelor omagiale. Ceremonie coordonată și moderată de managerul școlii, prof. Mariana Paleu. Pregătirea momentului a fost asigurată de: dir. adj. prof. Emilia Lupei, prof. Livia Nicolae, prof. Daniela Diaconu
  • Vizionarea filmului documentar dedicat jubileului. Realizator: prof. Roxana Burduja-Gorduza.
  • Lansarea imnului Colegiului Tehnic „Gheorghe Cartianu”. Textul prof. Adriana Popovici. Suportul muzical asigurat prin intermediul prof. Dumitrița Vasîlca.
  • Alocuțiuni festive.
  • Luni, 14 decembrie, ora 10

Inaugurarea  expozițiilor omagiale

Dăruind o carte, bucuri un copil! Sala de clasă 102. Organizator: Catedra de matematică, coordonator prof. Cristina Coșerea. Profesorii care pot şi doresc să doneze cărţi îi invită pe elevi să le liciteze la preţuri simbolice. Banii vor fi utilizaţi pentru mici daruri oferite elevilor colindători şi/sau celor cu situaţii speciale. Expoziţia rămâne deschisă şi în zilele de marţi şi miercuri 15-16 decembrie.

Sărbătoarea „brazilor altfel” de Crăciun şi a darurilor unicat – Spaţiul de la parter, scara principală şi Sala 12. Organizator: membrii Catedrelor de Protecţia Mediului, Industrie Alimentară şi Industrie Textilă.

Ştiinţa în viaţa noastră – expoziţie concurs de postere tematice. Organizator: Catedra de Fizică – Chimie –Biologie. Spaţii special amenajate de la etajul II.

Instantanee din viaţa şcolii  – Panouri cu fotografii din arhiva personală a profesorilor şi a foştilor elevi – Sala de Festivităţi.

• Marţi, 15 decembrie, ora 11

In memoriam – Slujbă de pomenire a profesorilor  care şi-au dedicat activitatea şcolii – Sala de Festivităţi.

Colindul sufletului nostru, buchet de colinde deosebite. Organizator, Catedra de Religie  și Catedra de Limbi moderne.

• Miercuri, 16 decembrie, ora 10

50 de ani de pedagogie – Simpozion de referate şi comunicări științifico-metodice – secţiune dedicată profesorilor – Sala de Festivităţi. Coordonator prof. Daniela Cozma.

Lumea văzută de tineri cercetători Simpozion de referate şi comunicări știinţifice ale elevilor – Sala E 102. Coordonator: prof. Cristina Popa.

Ştii şi câştigi – Concurs de cultură generală pentru elevi – Sala 203. Coordonator: prof. Gabriela Baba. 11 profesori din toate ariile curriculare colaborează la realizarea tematicii, a testelor precum şi la pregătirea concurenţilor.

Ziua Ştafetei, 2015 – Diseminare Proiect, Coordonatori: prof. Dumitriţa Vasîlca, Claudia Văideanu, Oana Gavriliu – Sala 11. Participă elevii implicați în proiecte și reprezentanții Consiliului Elevilor.

Lansarea proiect – înființarea unui Club cu activităţi antreprenoriale. Coordonatori: prof. Carmen Stanciu. Liliana Airinei, Laborator de Informatică-extindere.

• Joi 17 decembrie, ora 10

Sărbători, cu drag! – Spectacol de datini şi obiceiuri populare – Cantina şcolii. Realizatori: Ansamblul Toporaşul şi invitaţii săi speciali. Coordonatori: prof. Irina Secară, prof. Mihai Irimia, prof. coregraf  Adrian Gheorghiu, colaborator prof. Livia Nicolae